25.07.2017

Головна » 2016 » Березень » 17 » Бінарний урок у 9 класі «Про Івана Франка на уроці математики. Повторення та систематизація знань по темі «Елементи прикладної математики"

16 березня 2016 року проведений бінарний урок у 9 класі «Про Івана Франка на уроці математики. Повторення та систематизація знань по темі «Елементи прикладної математики".

2016 рік в Україні проголошений роком Франка. Адже 27 серпня минає 160 років від дня його народження, а 28 травня – 100 років від дня кончини. Великий український письменник І. Я. Франко відомий усьому світові, його творами вже давно захоплюються і дорослі, і діти. Він неодноразово бував у Тернополі, був у Бережанах, гостював у нашому селі. Саме це спонукало вчителів української мови та літератури Дуркало Л.Б. та вчителя математики Чистуха В.Я. до проведення бінарного уроку у 9 класі «Про Івана Франка на уроці математики. Повторення та систематизація знань по темі «Елементи прикладної математики».

Метою уроку було: «Повторити, систематизувати й узагальнити  знання та вміння учнів з теми «Елементи прикладної математики»; виховувати в них почуття патріотизму, любові до рідної землі, поваги до історичного минулого свого народу, працелюбність, віру в себе та в краще майбутнє своєї батьківщини, розширити знання про життєвий і творчий шлях Івана Яковича Франка».На уроці відзначалось, що «Іван Франко – одна з найяскравіших постатей в українській історії. Прозаїк і драматург, поет і публіцист, економіст, учений-енциклопедист і крупний політик, перекладач, Іван Якович був і великим українцем, і достеменним європейцем, якого визнав сам Відень, канонізувавши на доктора філософії. Його твори – це вічна криниця добра і краси, криниця, з якої кожне нове покоління черпає життєву мудрість, любов до матері й Батьківщини, зневагу і презирство до носіїв неправди й неволі. Усе своє життя він палахкотів невгасимим факелом палкої любові до рідного народу. Ця любов була святим джерелом натхнення і творчості, боротьби й мужності. Тому узагальнення  матеріалу по вивченій темі з математики учні разом з вчителями проводили, гортаючи основні сторінки життя і творчої діяльності Великого Каменяра.Найприємніше не тільки для учнів школи, але і всіх жителів села є те, що Іван Франко побував
у Завалові, відвідав у селі церкву і написав нарис «Два образи у церкві Завалівській», які побачив там.

Іван Якович Франко побував у Завалові на самий Великдень. Він гостював у священика Дмитра Гузара, відвідав церкву, де разом з усім побожним людом співав своїм баритоновим голосом «Христос воскрес з мертвих», а після освячення пасок ділився свяченим яйцем із ґречним господарем села Іваном Левицьким та священиком Дмитром Гузаром. Що ж привело Івана Франка до «містечка Завалова близ Підгаєць»? Чи тільки приємність побувати гостем у батька свого доброго приятеля Василя Лукича (псевдонім, справжнє прізвище Левицький), а чи старовинний замок та липова алея у дворі Рачинських? Можливо, що частково й так. Та найбільше його вела непереборна пристрасть до старих книг, до маргінальних записів у церковних книгах, до ікон. То ж перегорнімо одну сторінку із літопису села Завалова.

Колись на Кам’яній горі біля Завалова був монастир монахів чину святого Василія Великого, але оскільки він був нерентабельним, то австрійський уряд розформував його, і майно передали до інших монастирів, а іконостас та образ святого Миколая перенесли до Завалівської церкви. Власне, Іван Франко зацікавився, де поділися ті «документи та папери» з василіанської обителі. Будучи на Великодньому богослужінні, Іван Франко з цікавістю оглядав старовинний іконостас. Особливо вразили його два образки над дияконськими дверима, намальовані на двох випуклих дощечках, котрі і нині там знаходяться. Свідченням цієї визначної для завалівців події є поміщений у 26 томі повного зібрання творів письменника нарис «Два образи в церкві Завалівській» (Франко І.Я. Твори в 50 томах. – Том 26. – С. 283-284, 435), який вперше був надрукований у журналі «Зоря», 1883, № 11.
  На жаль,ми і сьогодні не маємо більшої інформації про ті образи, про котрі писав І.Я. Франко ще в кінці ХІХ століття. Але  їх можна оглянути, відвідавши  Завалівську церкву. Завалівці шанують пам’ять про Великого Каменяра, який удостоїв честі відвідати  село. У вестибюлі школи встановлено бюст І.Я. Франка, самодіяльний художник Остап Кубай намалював картину «Іван Франко у Завалові», а в честь 150-річчя поета, письменника, громадського діяча в селі відбулося районне Франкове свято, що розпочалося відкриттям на фасаді школи меморіальної дошки, встановленої на народні пожертвування.

Під час уроку учні прослухали пісні на слова І.Я. Франка «Не пора, не пора…» та «Гей, Січ іде…», ознайомились з презентацією «160-річчю від дня народження і 100-річчю від дня кончини І.Я.Франка присвячується».

Підводячи підсумки уроку, вчителі наголосили: «Шановні учні. На сьогоднішньому уроці ми в певній мірі повторили, систематизували й узагальнили знання та вміння з теми «Елементи прикладної математики»; Одночасно розширили свої знання про життєвий і творчий шлях генія нашого народу Івана Яковича. Вам належить пройти ще довгий шлях по дорозі навчання. Ви, безумовно, отримаєте ще багато знань І з математики, і з літератури, неодноразово ще зустрічатиметесь і з творчістю Івана Франка. І в цьому ми бажаємо вам успіхів».

Переглядів: 71 | Додав: Адмін | Рейтинг: 0.0/0

«  Березень 2016  »