Субота
25.11.2017

Головна » 2015 » Березень » 28 » 125-річчя від дня народження Теодора Івановича Гули
125-річчя від дня народження Теодора Івановича Гули

26 березня 2015 року учні та вчителі Завалівської ЗОШ І-ІІІ ступенів вшанували 125-річчя від дня народження Теодора Івановича Гули.

Прізвище Теодора (Федора) Гули – нашого краянина, вчителя нашої школи, астронома –теоретика, доктора філософії – було серед незаслужено забутих українських вчених минулого сторіччя. Тільки завдяки праці вчителя математики, краєзнавця нашої школи Володимира Ярославовича Чистуха ожила правда про визначну постать Т.І. Гули

Народився Теодор (Федір) Гула 7 березня 1890 року в селі Носові Підгаєцького району (тоді повіту) на Тернопільщині у працелюбній багатодітній сім’ї

Катерини та Івана Гулів.

Я родився в селянській хатині,

І під стріхою теплою зріс,

І до школи ходив у свитині,

І до Бога любов свою ніс.

І хочеться бути корисним,

Долати стежини круті.

Щоб сонце світило всім ясне,

Й добро всім велося в житті.

Теодор Іванович Гула був людиною європейської культури, уособленням християнських чеснот, спокійний, врівноважений, приємний за зовнішністю, розумний, інтелігентний, доброзичливий, пунктуальний, працьовитий.

Про всі його риси характеру говорять:

• захист німецькою мовою докторської дисертації з астрономії під назвою «Про граничну криву небесної механіки», що дозволило відкрити малу планету Сонячної системи, названу на його честь астероїдом Gula;
  • видання двох українських підручників «Сферична астрономія» і «теорія векторів»;
  • перекладав Гомера і Гете на українську;
  • писав вірші.

Нелегким було його життя: армія, німецький полон, життя у концтаборі негативно відбилося на його здоров’ї. Але туга за рідним краєм переважала все:

«О, мій рідний безталанний краю!

Чи побачу я тебе? Не знаю!»

Повернувся Т.І. Гула в рідний край, де вчителював у Завалові, Підгайцях. Про ці роки роботи згадують колишні його учні І. Батик, Г. Тесарівська, М. Герета.

Учні школи відтворили сценки проведення уроків Теодором Івановичем, який пояснював матеріал «на простий хлопський розум». Він був «базовим підручником».                                                  Це не було зазнайство, а реальне життя.

Браття, лишіть мене, лишіть мене в спокою,

Нехай я сам собі далекий шлях верстаю,

Я все таки піду, куди іти бажаю.

Заповнити білі прогалини із життя славетного земляка Т.І. Гули допомогла нам його родичка, вчитель математики Носівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Галина Іванівна Конопко.

Її розповідь внесла деякі корективи у біографію Т.І. Гули.

Заступник директора школи  з виховної роботи Гнида В.В.

Переглядів: 259 | Додав: Адмін | Рейтинг: 0.0/0

«  Березень 2015  »